BLOG
BUDOWA DOMU PARTEROWEGO Z PŁASKIM DACHEM Z DREWNA W TECHNOLOGII CLT
Pan Wojtek, który woli nie podawać swojego nazwiska, jest architektem. Mieszka na co dzień we Wrocławiu i nie wyobraża sobie życia nigdzie indziej. Związany jest z miastem od pokoleń, tutaj dorastał i tu wychował swoje dzieci. Gdy zaczął pracować nad projektem własnego domu parterowego z płaskim dachem, wiedział czego oczekuje od nowego budynku. Mianowicie, aby nowy dom był przyjazny dla środowiska i uwzględniał miejski krajobraz.
„Zawsze fascynowała mnie architektura, urbanistyka i jej wpływ na środowisko. Długo szukałem technologii, która pozwoliłaby mi zrealizować moją wizję ekologicznego domu modułowego z prefabrykatów. I tak trafiłem na WOOD Choice i drewno klejone krzyżowo CLT.”
„Chcemy, aby nasi klienci mogli realizować swoje największe marzenia, nie zapominając przy tym o przyszłych pokoleniach i środowisku. Realizacja kolejnego projektu domu parterowego, tym razem z płaskim dachem z prefabrykatu z drewna klejonego krzyżowo CLT to dla nas prawdziwa przyjemność.” — mówi Radosław Rizler z WOOD Choice.
Ale czym jest drewno klejone krzyżowo? To produkt drewniany wykonany z kilku warstw drewna konstrukcyjnego, ułożonych poprzecznie i sklejonych ze sobą, a co czyni go zrównoważonym, to fakt, że powstałe drewno ma stosunek wytrzymałości do wagi porównywalny z betonem, ale jest pięć razy lżejsze.
Co więcej, drewno klejone krzyżowo (CLT) jest wstępnie cięte poza placem budowy, co oznacza mniej odpadów budowlanych, a to, co pozostaje, można poddać recyklingowi w fabryce. Materiał można wykorzystać na podłogi, ściany, a nawet sufity.
W przypadku nowoczesnego domu parterowego Pana Wojtka, drewno klejone krzyżowo CLT zostanie użyte do budowy całej konstrukcji budynki, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, dachu płaskiego. „Dzięki zastosowaniu CLT wewnątrz i na zewnątrz unikniemy emisji znacznej ilości gazów cieplarnianych do powietrza” — podkreśla Radosław Rizler z WOOD Choice.
Panu Wojtkowi od samego początku zależało na tym, aby wszystkie ściany z CLT były widoczne. Projekt domu modułowego przewiduje zatem wizualne panele CLT wykonane ze świerku, które zapewnią domowi świetne właściwości powietrzne i akustyczne. Jedynymi miejscami, w których CLT nie jest widoczne, są w rzeczywistości obszary mokre, takie jak łazienki, kotłownia. Tam panele CLT zostaną zabudowane płytami GK i płytkami.
Salon, kuchnia i jadalnia mają otwarty plan piętra. Dom ma dużo miejsc do spania. Są dwie sypialnie, jedna dla rodziców, jedna dla ich dziecka i dwa pokoje gościnne. Pan Wojtek i jego żona lubią mieć gości, więc są też elastyczne obszary.